Created with WebWaveCMS

Strona korzysta z plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.                       Rozumiem

30 grudnia 2017
Niezależnie od tego czy myśl o rozwodzie kiełkuje od dłuższego czasu, czy jest podejmowana
06 października 2017
Utrata pracy, niespodziewane wydatki lub choroba. W konsekwencji spadek dochodów. Jednak opłaty za mieszkanie,
30 grudnia 2017
Rozwód - na co zwrócić uwagę, gdy czeka nas sprawa rozwodowa

Niezależnie od tego czy myśl o rozwodzie kiełkuje od dłuższego czasu, czy jest podejmowana spontanicznie wskutek nagłego wydarzenia, powoduje konieczność odnalezienia się nie tylko w nowej sytuacji życiowej, ale również zderzenia się, niejednokrotnie po raz pierwszy w życiu, z postępowaniem sądowym i wzięciem udziału w rozprawie.

Sprawy rozwodowe są skomplikowane przede wszystkim z uwagi na dwa aspekty:

Po pierwsze - niejednokrotnie sprawy rozwodowe są wielopłaszczyznowe, bowiem oprócz podstawowej kwestii związanej z rozwiązaniem małżeństwa, w toku postępowania mogą być rozstrzygane również zagadnienia związane z orzekaniem winy stron w rozkładzie pożycia, ale również alimenty, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, sposób korzystania ze wspólnego mieszkania, czy podziale majątku.

Często koniecznością jest wydanie postanowień obejmujących zabezpieczenie alimentów na czas postępowania, bądź zabezpieczenie kontaktów z dzieckiem w tym czasie.

Po drugie - postępowaniu rozwodowemu towarzyszą ogromne emocje. Zarówno w pismach procesowych, jak i podczas rozprawy poruszane są sytuacje krępujące ocierające się o kwestie intymne. Powoduje to dodatkowy stres podczas rozprawy podsycany konfliktem pomiędzy małżonkami co sprawia, że rozwód może stać się wyjątkowo ciężki i niezwykle przykry.

 

Z powyższych powodów warto zastanowić się nad skorzystaniem z usług specjalisty, który z pewnością pomoże przejść przez proces rozwodowy ze zdecydowanym mniejszym obciążeniem psychicznym.

Dzięki wsparciu Kancelarii Bellex będą mogli Państwo przygotować kompleksową strategię działania, niezależnie od stadium postępowania (bądź na etapie formułowania pozwu jako powód, bądź po jego otrzymaniu, będąc stroną pozwaną).

 

Często przed skorzystaniem z usług prawnika powstrzymują nas dwie rzeczy - aspekt finansowy oraz opór przed powierzeniem obcej przecież osobie wspomnianych już wyżej intymnych szczegółów związanych z małżeństwem.

Jeżeli chodzi o finanse należy przede wszystkim zadać sobie pytanie ile wydaliśmy na uroczystości związane z uroczystością zawarcia małżeństwa. Zapewniam, że honorarium prawnika stanowi niewielki procent kwoty przeznaczonej na zorganizowanie wesela. Drugie pytanie jakie należy sobie postawić, to jak duże konsekwencje finansowe w perspektywie czasowej, w stosunku do jednorazowego wynagrodzenia pełnomocnika, może spowodować nieprawidłowo poprowadzone postępowanie sądowe, zwłaszcza w kontekście alimentów czy podziału majątku.

 

Poniżej zamieszczam w pigułce najistotniejsze zagadnienia, które należy wziąć pod uwagę:

 

1. Orzekanie o winie w rozkładzie pożycia małżeńskiego. Do najczęstszych przyczyn orzeczenia winy jednego z małżonków należą:

a. zdrada,

b. nadużywanie alkoholu lub innych środków odurzających,

c. hazard,

d. przemoc fizyczna lub psychiczna.

Zauważyć przy tym należy, że samo zaistnienie, którejś z powyższych okoliczności nie przesądza wprost o orzeczeniu winy. Sąd bada między innymi czy istnieje chronologiczne powiązanie zaistnienia okoliczności wskazywanej za przyczynę rozkładu pożycia, a okresem jego rzeczywistego wystąpienia. Tytułem przykładu można przywołać orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Poznaniu wydane w sprawie sygn. akt I ACa 569/10. W Wyroku tym Sąd uznał, iż co prawda małżonek dopuścił się wobec żony przemocy, jednakże faktyczną przyczyną rozkładu pożycia małżeńskiego, był romans w jaki wdała się żona, a który doprowadził do opuszczenia przez nią wspólnego domu małżonków. Do aktu przemocy ze strony męża doszło co prawda w trakcie trwania małżeństwa, jednakże miało to miejsce po rozpadzie pożycia spowodowanego wyprowadzką żony do nowego partnera. Sąd uznał, że przepisy o winie małżonka nie mają na celu zbadania wszystkich możliwych powodów rozkładu pożycia, ale tylko takich, które faktycznie do niego doprowadziły. Nawet popełnienie przestępstwa przeciwko współmałżonce tylko wtedy może stanowić winę w rozkładzie pożycia, jeśli go spowodowało. Dopiero ustalenie powyższego wpływu uzasadnia uznanie winy w myśl art. 57 § 1 KRO.

Zatem choć orzekanie o winie może prowadzić do przedłużenia procesu, czy mówiąc kolokwialnie powodować konieczność prania brudów przed sądem, należy mieć na uwadze, iż orzeczenie winy ma niebagatelny wpływ na ewentualny obowiązek alimentacyjny pomiędzy byłymi małżonkami.

 

2. Kolejnym istotnym elementem orzeczenia rozwodowego są alimenty. Ogólnie rzecz ujmując ich wysokość uzależniona jest od usprawiedliwionych potrzeb osoby uprawnionej oraz zarobkowych i majątkowych potrzeb osoby zobowiązanej do alimentacji. 

Oba powyższe pojęcia należą do tzw. nieostrych, tj. niezdefiniowanych, a zatem każdorazowo poddawanych zindywidualizowanemu badaniu. Badając usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, pod uwagę powinny być więc brane bieżące (na chwilę orzekania) potrzeby. Znaczenie może mieć przy tym przykładowo wiek dziecka, ewentualna niepełnosprawność, rozwijanie zdolności dziecka itp.

Oceniając drugą z przesłanek nie wystarczy ocena rzeczywistych zarobków zobowiązanego. Badać należy również to, jakie dochody mogą zostać uzyskane przez zobowiązanego przy uwzględnieniu jego możliwości osobistych takich jak wykształcenie, umiejętności, siłę fizyczną itp. Zatem jeżeli zobowiązany wykazuje w toku procesu, iż obecnie nie pracuje, a stan ten jest spowodowany porzuceniem pracy i podjęciem jej na czarno w celu uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego, sąd może wziąć pod uwagę wynagrodzenie jakie było uzyskiwane przed porzuceniem pracy lub średnie wynagrodzenie osób posiadających podobne kwalifikacje zawodowe.

 

Kierując pozew o rozwód pamiętać należy o jego właściwym opłaceniu (jeżeli sytuacja majątkowa osoby wnoszącej pozew nie pozwala na pokrycie opłaty sądowej bez uszczerbku utrzymania dla siebie i rodziny może wraz z pozwem złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych). Opłata od pozwu rozwodowego wynosi 600 zł i może być opłacona poprzez naklejenie na pozwie znaków opłaty sądowej, uiszczenia jej w kasie sądu lub przelewem na rachunek bankowy sądu.

Kolejną istotną rzeczą jest wniesienie pozwu do sądu właściwego, którym jest odpowiedni sąd okręgowy. Poniżej przedstawione zostaną najbliższe sądy okręgowe wraz z miastami podlegającymi ich właściwości:

Sąd Okręgowy w Katowicach obejmuje swą właściwością miasta takie jak: Będzin, Sosnowiec, Chorzów, Katowice, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Mikołów, Tychy, Mysłowice, Bytom, Pszczyna, Siemianowice Śląskie.

Sąd Okręgowy w Gliwicach obejmuje swą właściwością miasta takie jak: Zabrze, Ruda Śląska, Gliwice, Tarnowskie Góry

Sąd Okręgowy w Gliwicach Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku obejmuje swą właściwością miasta takie jak: Rybnik, Żory, Wodzisław Śląski, Jastrzębie-Zdrój, Racibórz

 

Kilka praktycznych wskazówek przed pierwszym spotkaniem oraz przed wniesieniem pozwu:

1. Wypisz w kilku zdaniach historię małżeństwa (kiedy zostało zawarte, czy urodziły się dzieci, kiedy zaczęły się problemy w związku, kiedy doszło do rozkładu pożycia), jeżeli uważasz drugiego małżonka za winnego opisz przyczyny.

2. Zgromadź i zabezpiecz dokumenty, które mogą zostać powołane jako dowody w postępowaniu (akty własności wspólnego majątku, dokumenty poświadczające osiągane dochody np. zeznania roczne, paski z wypłaty itp., wyciągi z rachunku bankowego, paragony i faktury dokumentujące koszty utrzymania siebie i dzieci, w tym koszty wakacji, lekarza, dentysty, podręczników, opłaty mieszkaniowe, ubrania, opłaty za przedszkole, komitet rodzicielski, posiłki w szkole/przedszkolu).

3. Zastanów się kto mógłby zeznawać w sprawie jako świadek i spytaj o wstępną zgodę na powołanie na świadka,

4. Przygotuj odpisy skrócone aktów małżeństwa oraz urodzenia dzieci,

5. Zbierz i zabezpiecz dowody mogące stanowić dowody na okoliczność winy małżonka - np. wydruki korespondencji elektronicznej, wiadomości sms, wydruki z komunikatorów internetowych, zdjęcia lub nagrania,

6. Zmień hasła do poczty elektronicznej, rachunku bankowego itp.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności / BLOG

  Jacek Beltrani

  Kancelaria Radcy Prawnego

BELLEX

 

Zadzwoń :

+48 513 156 677

Umów się już dziś.

Podejmując współpracę z Kancelarią zyskują Państwo sprzymierzeńca chroniącego Państwa interesy.

30 grudnia 2017
Niezależnie od tego czy myśl o rozwodzie kiełkuje od dłuższego czasu, czy jest podejmowana
06 października 2017
Utrata pracy, niespodziewane wydatki lub choroba. W konsekwencji spadek dochodów. Jednak opłaty za mieszkanie,

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

Aktualności

Jesteśmy najlepsi